19. februar 2024

Når solen går ned, står den op igen. 

Vi på BEST OF Horsens fortsætter vores kamp for at tiltrække kunder og gæster til vores by, vores butikker, til seværdigheder og til alle sports- og kulturarrangementerne. 

Hele verdenssituationen smitter af på os alle. Den kan skabe usikkerhed om fremtiden. Vi vil alle gerne leve i tillid og kærlighed - og ikke ikke frygt og angst. Det er en test, som vi lige nu udsættes for og med alle mediernes "frygt-dækninger", så kræver det ekstra meget positivitet af os alle. 

Vi må tale hinanden op. Vi må støtte hinanden. Vi må vise alle næste kærlighed ved at gøre nogle gode gerninger, der skaber tryghed og glæde. Vi må stå sammen om det vi har og glædes over det. 

Når vi på BEST OF Horsens får lyst til at sætte lidt ord på, så er det på bagkant af, at vi mister Bang&Olufsen og Holst Sko i vores bymidte. Begge klasse butikker med utrolig kompetente indehavere og medspillere i at løfte Horsens og hele detailhandlen. 

Det betyder, at andre må træde i karakter. Tag dirigentstikken og gå forrest. Vise vejen og viljen til at kæmpe for en attraktiv by og ikke midst handelsby, som bare betyder så meget for tiltrækningsevnen på besøgende udefra. 

Horsens Folkeblad bragte forleden en"positiv" artikel om ledige parkeringspladser i P-husene i Horsens. Noget som detailhandlen i Horsens har ønsket sig i flere år - bedre P-forhold i bymidten. At dømme ud fra kommentarerne til den "positive" artikel, så står vi vist overfor en kæmpe udfordring for at imødekomme gæsters og kunders behov for parkering - og gerne slippe af med angsten for at få et gult skilt i forruden.

Vi / BEST OF Horsens tæmker altid i løsninger, ligesom vi gør det i vejledningen til mere handel og flere gæster ved at være en del af BEST OF Horsens - vi vil gerne opfordre hele detailhandlen og Horsens Kommune til at sætte sig ved samme bord og få drøftet udfordringerne og mulighederne for vores by´s holdbarhed i længden. 

Det var et lille mandags-input fra

BEST OF Horsens 
Jørn Simmenæs

Tilbage til oversigten

Følg med på Facebook

Læs også

bubble